Czy Facebook video wygra z YouTube(m)?

Czy słyszałeś/łaś już o najnowszych statystykach, które mówią, że wiele wiodących w sieci marek umieściło w Grudniu 2014 ponad 20.000 więcej VIDEO na Facebook(u), niż na YouTub(i)e?

Facebook z 3 miliardów wyświetleń dziennie w Styczniu, wskoczył po 4 miesiącach, do 4 miliardów wyświetleń dziennie.

A teraz, artykuły z nagłówkami w stylu „Facebook kradnie koronę udostępnień video YouTubowi” spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom, którzy nie dali sobie czasu na przeprowadzenie krótkiej, aczkolwiek rzetelnej analizy zysków i strat.

Intencja tego artykułu

Chcemy podzielić się z Wami naszymi obserwacjami walki toczonej przez Facebook i YouTube, aby pokazać Ci w jaki sposób możesz być trzecim tam, gdzie dwóch się bije.

I specjalna nota: Dla osób, które znają nas dobrze i wiedzą, że jesteśmy wiernymi fankami YouTube od początku naszych działań w marketingu internetowym, zaznaczamy, że najważniejsze są dla nas zawsze REZULTATY, jakie dają te dwa narzędzia w chwili OBECNEJ, dla nas i naszych klientów. Więc… zaczynajmy!

Czy Facebook Video wygrywa z YouTube(m)?

Nie. Zdecydowanie nie. Szczerze, uważamy, że to trochę naiwne, wierzyć w takie pogłoski. Dlaczego? Ponieważ Facebook zawsze będzie ZA AdWords (a może powinnyśmy napisać: ZA reklamami video z YouTube).

I musisz wiedzieć, że intencją samego Facebooka nie jest przekonwertowanie swojej platformy w stronę udostępniającą video. Ich planem jest pokazać przedsiębiorcą, że ich grupa docelowa znajduje się na Facebooku i jest to dobre miejsce na wrzucanie video, które można promować za pomocą płatnej reklamy, z którą ta grupa się utożsami.

Nadal nie wierzysz, że Facebook nie przejął kontroli? Więc spróbuj tego…

Otwórz Facebook i w jego wyszukiwarkę wpisz nazwę jakiegokolwiek tutorialu, jaki przyjdzie Ci do głowy. Może np. video „jak ćwiczyć”… Albo „jak upiec ciasto marchewkowe”? Albo… „Jak zawiązać krawat?”. „Jak zamontować roletę?”.

Sprawdź i napisz w komentarzu swoje wnioski oraz jak to dla Ciebie zadziałało?

Dlaczego YouTube się nigdzie nie wybiera?

Prosta odpowiedź. Wyszukiwarka. Wysoce wątpimy, że Google zdecyduje się wysoko pozycjonować video na Facebooku w swojej wyszukiwarce. Ale wiemy z doświadczenia, że wspiera on pozycjonowanie video na YouTub(i)e. 🙂

jak promować firmę przez internet pozycjonowanie google

Poza tym, jak wcześniej zasugerowałyśmy, YouTube, jako platforma do odnajdywania na żądanie video z serii „how to”, króluje. Jako praktycy pozycjonowania video na YouTub(i)e, możemy śmiało stwierdzić, że w ostatnim czasie algorytmy pozycjonowania video znacznie się poprawiły. Oznacza to dla Ciebie nic innego, jak prostsze docieranie z Twoimi video do końcowego odbiorcy.

A więc co wszystko to oznacza dla Ciebie, jako przedsiębiorcy, używającego Internetów do promocji swojej marki?

Nie przestawaj używać narzędzia YouTube, jako strategii marketingowej w internecie. Nie zastanawiaj się nawet, czy lepiej wrzucać video na inne platformy, takie jak MySpace czy Friendster. Zwyczajnie szkoda na to Twojego cennego czasu i pieniędzy.

Traktuj swój kanał na YouTub(i)e jako wirtualną bibliotekę odpowiedzi na problemy Twojej grupy docelowej, która w dodatku jest rozwiązaniem na Twój problem, jakim jest SEO.

A teraz porozmawiajmy o Facebook(u).

Pewnie, że możesz opublikować na nim te same video, które masz na YT.

Jednak, z doświadczenia wiemy, że bardziej efektywne dla Ciebie będzie udostępnianie „krótkich reklamowych video rozrywkowych”, niż video z konkretnymi odpowiedziami i podpowiedziami typu „how to”.

Facebook Video: natychmiastowe, łatwe do załadowania i udostępniania, rozrywkowe

YouTube Video: długowieczne, pozycjonujące, odpowiadające na problemy i potrzeby

Tak, jak pisałyśmy wcześniej… Jeśli Facebook wygra z YouTube(m) w jakikolwiek sposób, to będzie to tylko na poziomie video reklam.

To, co możesz zrobić OD RAZU, dla zwiększania rezultatów sprzedaży swoich produktów/ usług przy użyciu Internetu:

Jako właścicielki Embrace Your Life i autorki tego bloga, jesteśmy w bardzo komfortowej pozycji w tym momencie. Wiemy, że Facebook niedawno uruchomił opcję publikowania REKLAM VIDEO, aby pokazać swoim konsumentom (przedsiębiorcom takim, jak my czy Ty) dobry wynik przez niewielki wysiłek i wkład.

Przez ostatni miesiąc testowałyśmy wiele form reklam video na Facebook(u). I NAPRAWDĘ widzimy niesamowite rezultaty. REZULTATY, które za każdym razem są co raz lepsze, za każdym razem przekraczając nasze najśmielsze oczekiwania na temat wyników możliwych do osiągnięcia na Facebooku.

Widzimy więc takie rezultaty, jak klik za mniej niż 0,08 zł. Lub zapis za mniej niż 0,12 zł.

Jeśli chcesz dla swojej firmy uczynić nadchodzący tydzień lepszym tygodniem… Oto, co polecamy Ci zrobić:

Ustaw PROSTĄ reklamę video na Facebook(u). A tutaj masz 3 proste kroki, jak masz to zrobić:

1) Stwórz proste video komercyjne z wezwaniem do akcji. Jak robić video i jakie formy mogą przybierać, znajdziesz: TUTAJ (kliknij).

2) Opublikuj je na Twoim Fanpage na Facebook(u) z uwzględnieniem opisu oraz odnośnika URL.

3) Promuj POST video (W jaki sposób ustawiać reklamy na Facebook(u) najskuteczniej, oszczędzając na błędach i niewiedzy, dowiesz się TUTAJ)

PODSUMOWUJĄC:

Marketing na YouTube: dodawaj regularnie i pozycjonuj swoją markę

Facebook Video: dodawaj krótkie, angażujące, śmieszne lub łatwe do utożsamienia się video

Reklama Video na Facebook(u): udostępniaj i promuj krótkie komercyjne video z wezwaniem do akcji

Mamy nadzieję, że ten post dopiero uruchomi lawinę pytań dotyczących video na Facebooku czy YouTubie. A co najważniejsze, mamy nadzieję, że rozwiał wszelkie obawy osób, które od lat regularnie wrzucają na YT.

Mile widziane są Twoje komentarze, pytania, uwagi. Udanego dnia, wieczoru, poranka, nocy, popołudnia, czy czegokolwiek tylko sobie życzysz! 🙂

2016-01-10T18:15:24+00:00

4 komentarze

 1. Wioletta Klinicka 2016-01-22 at 00:05 - Reply

  Dziękuję za super praktyczną wiedzę. 🙂

  • Embrace Your Life 2016-01-22 at 10:56 - Reply

   Proszę 😉

 2. Dominik 2015-05-03 at 10:39 - Reply

  Bardzo ciekawy temat. Już myślałem, że napiszecie o Facebooku, że jest lepszy, a on stop trzeba coraz więcej kasy w niego wpłacać, żeby osiągnąć jakiś ruch. Dobra wiedza, dzięki 🙂

  • Embrace Your Life 2015-05-03 at 10:57 - Reply

   A proszę 🙂 niech się przyda w praktyce! Wszystkiego dobrego!

Nie krępuj się, dodaj KOMENTARZ

WARTOŚCIOWE?

Będzie nam miło, jeśli się tym podzielisz:
Loading...