Moja Babcia zawsze robiła przepyszne ciasta. Ale do tego stopnia, że sąsiedzi z jej bloku niemalże czekali na jej wypieki. I oczywiście zawsze padały słowa typu: „Jakie to pyszne!”, „Skąd wzięłaś przepis? O, sama robiłaś! Niesamowite, jaka zdolna!”.
Ja stałam z boku i sama napawałam dumą, że moja Babcia jest tak doceniana.
 
Ale wiesz, co w tym wszystkim było najbardziej zadziwiające
 
Że ona albo czerwieniła się, mówiąc, że tym razem jej nie wyszło tak jak ostatnio (mimo iż ostatnio też mówiła podobnie) albo po prostu uśmiechała się i mówiła wszystkim, by nie przesadzali, bo przecież takich podobnych ciast mnóstwo jest w cukierni.
 
?Cóż- później robiłam dokładnie to samo w swoim życiu- negowałam każdy komplement skierowany w moją stronę.
?Bo przecież… kobieta powinna być skromna i delikatna.
 
Prawda?
 
Żebyś mnie nie zrozumiała źle.
Nie winię jej za to.
Ona nauczyła się naśladować te zachowania od swojej mamy, a jej mama od swojej itd. Tak były wychowywane kobiety w mojej rodzinie i w wielu innych również. Może też i w Twojej? Czy to jednak oznacza, że tym śladem powinnyśmy podążać dalej?
_______________________________________________
 
? Któregoś razu miałam to szczęście, napotkać chłopaka, który niemalże krzyknął na mnie po tym jak „grzecznie” przeszłam na inny temat, gdy tylko usłyszałam coś miłego na mój temat.
 
Powiedział wtedy:
“Skromna się znalazła… Dziewczyno, czy Ty znasz takie słowo jak: dziękuję? Dlaczego nie chcesz mi przyznać tego, co słyszysz na swój temat, a co wydaje mi się- było miłe? Mam się z Tobą sprzeczać? A może to jakaś gra?Rozumiem, gdybym powiedział coś obraźliwego! Ale nic takiego nie padło z moich ust”
 
A ja byłam przecież nauczona czegoś innego. Nie mogę przecież przyznać, że… Hm… Może jednak ma trochę racji? Nie no, to przecież to takie egoistyczne, nieskromne.
Jednak nie dawało mi to spokoju i postanowiłam spróbować… i… powiem tyle:
_________________________________________________
 
?PRZYJMUJ?
 
Podziękuj lub jeśli komplement sprawia Ci przyjemność, przyznaj to np. mówiąc „miło mi, że Tobie też podoba się moja sukienka.”Nie musisz się przecież tłumaczyć, umniejszać sobie, wstydzić się, czy odwracać od siebie uwagę.
 
?Przyjmuj komplementy, gdy ktoś chwali Twoje mocne strony, ponieważ masz prawo je mieć.?
 
Przyjmując komplement otwierasz się dla siebie, akceptujesz się, zgadzasz się ze sobą. Może to brzmieć nieco “magicznie”, ale tak właśnie się dzieje. To jest prawdziwie magiczny moment, dla samej Ciebie. Bądź wdzięczna za to, że możesz tym momentem się właśnie cieszyć.
 
Spójrzmy teraz z perspektywy osoby komplementującej.
 
DLACZEGO PRAWIMY KOMUŚ KOMPLEMENTY?
Np. po to, by poprawić komuś humor lub umilić mu dzień, ale…
Możemy też robić to po to, by samej sobie poprawić humor, „bo zrobiłaś coś miłego dla innych”, by „sprawdzić” czy ta osoba Cię lubi, czy ta osoba Cię akceptuje, byś mogła mówić TAKIE rzeczy o niej, by znaleźć punkt zaczepny do dalszej rozmowy, itd., itd.?
 
Jeśli więc chcesz dbać np. o dobre relacje biznesowe, to przyznanie czyjegoś komplementu skierowanego w Twoją stronę będzie odebrane bardzo pozytywnie.
 
Przyjmowanie komplementu świadczy też o Twojej pewności siebie, akceptacji swojej osoby, swojego ciała, umysłu i wszystkiego, co Cię otacza.
 
_________________
 
A teraz przyznaj:
 
Proste.
Prawda?
 
Przyjmujesz komplementy na co dzień? W pracy, gdy Cię podziwiają za Twoje wyniki? Na uczelni, gdy profesor pochwali Cię za dobrze wykonany projekt? Gdy Twój mąż/ chłopak/ siostra/ Twoje dziecko/ ciocia/ babcia itp., mówią, że ładnie wyglądasz?
 
Czerwienisz się i zmieniasz temat, czy dziękujesz i cieszysz się tym, co tu i teraz?
 
Masz pytania? Napisz do nas na? [email protected] ?
 
Pozdrawiam,
Mega Czarniecka,
Project Manager w embraceyourlife.pl – Mentorki Marketingu i Zwiększania Sprzedaży Online

DOŁĄCZ DO NASZEJ OTWARTEJ GRUPY NA FACEBOOKU
EMBRACE YOUR BUSINESS MAP
ABY OTRZYMYWAĆ JESZCZE WIĘCEJ
WARTOŚCIOWEJ WIEDZY

 

DOŁĄCZAM DO GRUPY