Prowadząc swój biznes online, nie obędziesz się bez dodawania zdjęć na swoim koncie na Facebooku, Instagramie, Pintereście, Twitterze itp.

Zdjęcia nie dość, że przyciągają uwagę odbiorców, to często też wyrażają to, jaką osobą jesteś lub jaka jest Twoja firma.

Jak jednak zrobić zdjęcie, które odda Twój profesjonalizm, Twój charakter, piękno i pokaże to, co jest na tym zdjęciu najważniejsze?

Raczej nie zrobią dobrego wrażenia zdjęcia zrobione przy pomocy lampy błyskowej, nie zważając na to, czy jest to dzień czy noc, czy robione są na zewnątrz, czy w pomieszczeniu, a dodatkowo na którym jeszcze parę osób ma czerwone oczy.

Odbiorca może mieć wrażenie, że osoba umieszczająca takie zdjęcia, nie ma poczucia stylu, jest niewrażliwa na piękno świata i tak naprawdę nie jest dokładna w tym co robi – na zasadzie – oby było…

Co więc możesz już od dziś wprowadzić w życie klikając w przycisk migawki na swoim aparacie lub telefonie?

Drobna uwaga – sprzęt do robienia zdjęć jest oczywiście ważny w kwestii jakości, czy parametrów, jednak pamiętaj- to nie aparat czyni zdjęcie pięknym, tylko Ty – liczą się więc Twoje umiejętności oraz chęci)

Oświetlenie i miejsce.

Zdjęcia dobrze jest robić w świetle naturalnym, jednak czasem nawet światło naturalne może popsuć wygląd zdjęcia.

Najlepszą porą jst tzw. złota godzina, czyli godzina lub dwie przed zachodem słońca, kiedy niebo robi się różowe i wszystko dookoła wygląda jakby było oblane złotem.

Jeżeli robisz zdjęcie komuś w ciągu dnia (a najbardziej niepolecane jest południe, gdy słońca powoduje spłaszczenie fotografowanej postaci czy obiektu), postaraj się, by cień od nosa, okularów, czy kapelusza, nie przysłaniał twarzy, ponieważ na zdjęciu będziesz miała nogi i tułów połączone z dziwnymi kształtami cieni na twarzy. Lepiej znaleźć nieco zacienione miejsce, gdzie twarz będzie dobrze widoczna.

Wyrównanie.

Krzywy horyzont na zdjęciu, który sprawia wrażenie, że np. wody morza spływają ku prawej stronie (ponieważ na zdjęciu prawa strona jest niżej niż lewa), potrafi bić w oczy.

Owszem, czasami zdjęcia robimy w pośpiechu lub też nie do końca widzimy czy linia horyzontu przebiega faktyczne równo od prawej do lewej (czy od góry do dołu), jednak jest teraz mnóstwo dostępnych programów czy aplikacji, które bez problemu pomogą nam wyrównać zdjęcie.

Ba! W telefonach i aparatach, możesz znaleźć podział matrycy na 9 równych kwadratów (czasem nawet i więcej), co też ułatwia obranie perspektywy.

Dużo osób myśli też, że krzywe zdjęcie dodaje „kreatywności”, jednak to może często oddać wrażenie braku profesjonalizmu.

Robotę “pstrykania” krzywych zdjęć lepiej zostawić jest jednak profesjonalnym fotografom, którzy doskonale wiedzą jak wykorzystać ku temu otaczającą ich przestrzeń.

Ostrość i głębia.

Czyli zwrócenie uwagi na to, co faktycznie na tym zdjęciu chcesz sfotografować. Nieostrość może zrujnować całe zdjęcie, natomiast skupienie ostrości na obiekcie, które ma być tytułowe do zdjęcia, przyciągnie rzeszę par oczu Twoich odbiorców. Większość aparatów czy telefonów, posiadają tą funkcję „dotyku” na ekranie miejsca, które chcesz by było ostre – wykorzystaj to!

Jeśli więc chcesz sfotografować swoją ulubioną książkę będąc na wakacjach, nie ustawiaj ostrości na całe zdjęcie. Skup się na książce, a tło pozostaw rozmyte, choć zdradzające po kolorach, że jesteś właśnie na plaży przy lazurowym morzu. Dodaje to też m.in. tak zwanej głębi, która wygląda czasem wprost bajecznie. ??

Pomysły na zdjęcia.

Ramka. Wykorzystaj jakiś element otoczenia, które obramuje Twoje zdjęcie w sposób „naturalny”, co czyni Twoje zdjęcie bardziej intrygującym i kreatywnym.

Przejście podziemiem może z pewnej odległości wygląda jak kwadrat, w którym przechodzą ludzie.

Widok z okna, możesz fotografować razem z tymże właśnie oknem, które może okazać się być piękną ramką dla otoczenia.

Fotografując swoje dziecko, możesz poprosić by ułożyło ręce w kształcie serduszka, przybliżyć odpowiednio aparat i cyk- zdjęcie uśmiechniętej twarzy Twojego dziecka w obramówce z serca gotowe. To naprawdę dobra zabawa!

Symetria. Łatwo zachować ją robiąc zdjęcie pośrodku np. drogi, komuś siedzącemu pośrodku ławki, idącego środkiem alejki itp., w naturze do symetrii ciekawie sprawdza się odbicie w wodzie.

Kolory i architektura.

Zwracaj uwagę na linie, które tworzą budynki, czy układ lamp, reklam, drzew, ponieważ mogą one samoistnie stworzyć dla Ciebie ciekawą kompozycję zdjęcia. Wystarczy odpowiedni kadr i.. i gotowe.

Warto też byś pamiętała przy tym o kolorach- im większy kontrast między obiektem który fotografujesz, a tłem, tym bardziej zwrócisz uwagę odbiorców.

Ruch i swoboda.

Czyli jeśli łapać chwile, to właśnie te prawdziwe, niepozowane i nieprzewidziane. To właśnie te ulotne chwile, które możemy uchwycić za pomocą aparatu są najpiękniejsze.

To za to tak naprawdę kochamy fotografię.

Jest to zarazem nieco trudniejszy poziom robienia zdjęć, wymagający wprawy i wyczucia. Ale dla chcącego nic trudnego, prawda?

Możesz złapać elegancko ubranego biznesmena, który niemalże biegnie na spotkanie- co na zdjęciu na pewno będzie widoczne. Lub też złapać podlatującą do Ciebie mewę na plaży, która ładnie trzepocze swoimi skrzydłami przygotowując się do lądowania.

To było 6 wskazówek, dzięki którym mamy nadzieję, że znacznie łatwiej przyjdzie Ci robienie zdjęć.

Jeśli jednak wolisz stać przed aparatem niżeli za, możesz zawsze podzielić się tym artykułem z osobą, która do tej pory pomagała Ci uzupełniać galerię zdjęć na Twoich profilach biznesowych. Ty będziesz miała jeszcze piękniejsze zdjęcia, a ta osoba zdobędzie więcej wiedzy i lepszego doświadczenia!

Potrzebujesz wsparcia w rozwoju Twojego biznesu online i zwiększeniu sprzedaży? Pisz do nas na: [email protected]

Pozdrawiamy
Honorata, Sylwia
Mentorki Marketingu i Zwiększania Sprzedaży Online

DLA POCZĄTKUJĄCYCH

STRATEGIA MARKETINGOWA Z KONSULTACJAMI

Dopiero co założyłaś fanpage i chcesz budować markę osobistą? To idealne miejsce, aby rozbujać Twoją markę. Możemy wziąć pod lupę Twoje dotychczasowe działania promocyjne i sprzedażowe, aby dać Ci wskazówki co dopracować, czego kompletnie nie robić lub czego robić więcej. Stworzymy dla Twojej marki strategię marketingową, dzięki której zaczniesz regularnie zyskiwać nowych klientów i zbudujesz społeczność. Wszystko po to, abyś mogła Twój pomysł traktować jak regularny biznes, a nie tylko chwilowe hobby.

DLA ZDETERMINOWANYCH

MENTORING BIZNESOWY DOPASOWANY DO UMIEJĘTNOŚCI

Masz już pierwszych, zadowolonych klientów w swoim portfolio? Brałaś udział w różnych kursach o tym, jak budować społeczność na FB, jak promować się na Instagraime a może nawet wiesz już jak ustawiać reklamę (przynajmniej w podstawowej wersji)? Jeśli czujesz, że masz większy potencjał i chcesz wdrożyć kursy online albo dopracować obecną formę ich sprzedaży – tworząc stabilny model biznesowy – dobrze trafiłaś. Popracujemy z Tobą od 3 do 6 miesięcy, ze skupieniem na efektach. Pomijając pierdoły.

DLA ZAAWANSOWANYCH

DOPRACOWANIE MODELU BIZNESU I ZWIĘKSZENIE SPRZEDAŻY

Sprzedajesz kursy, szkolenia lub usługi przez Internet regularnie? Masz powyżej 50.000 zł przychodu brutto rocznie (lub więcej) i ZDECYDOWANIE potrzeba Ci skoku kwantowego (o przynajmniej jedno zero) bo… Jesteś zestresowana, masz na sobie za dużą odpowiedzialność i zdecydowanie za mało czasu? Podczas współpracy uporządkujemy Twój model biznesowy, usuniemy zbędne rzeczy z kalendarza i listy produktów/ usług, zoptymalizujemy procesy, dopracujemy sprzedaż i cash flow. W jak najszybszym czasie.