Ostatnie tygodnie na forach, blogach i grupach Facebook jest głośno o aplikacji Inda Hash, która odpowiada na pytanie „Jak zarabiać na Instagramie?” – nawet jeśli nie jesteś celebrytą. Od razu dodamy, że to nie jest jedyna taka aplikacja…

Ponieważ wiele na ten temat jest już napisane w skrócie – to w skrócie tylko napiszemy, że jest to Aplikacja, która pozwala każdemu, kto ma odpowiednią liczbę obserwujących, którzy wykazują dobry poziom zaangażowania, zarabiać na Instagramie. Jak? Dzięki promowaniu innych marek.

Zanim jednak grono młodych bloggerów rzuci się na tę opcję dorabiania – podkreślimy: stawka jest zależna od ilości oraz czynnika zaangażowania obserwujących. Więc nie wystarczy mieć ich po prostu dużo. Chcemy zwrócić Twoją uwagę właśnie na te 2 czynniki

  1. Budowanie swojej publiki
  2. Budowanie relacji z obserwującymi, a więc zwiększanie ich zaangażowania.

    1. Budowanie swojej publiki

Istnieje kilka metod, które pozwolą Ci na to, by co dzień Twoje grono odbiorców na Instagramie (i nie tylko) się powiększało. Podstawowe z nich to dodawanie co dzień – jeśli chcesz budować listę obserwujących szybciej, to nawet kilka razy dziennie – postów. Warto tu zwrócić uwagę na to, by posty były wartościowe dla odbiorców. Czyli dawały im to, czego szukają u Ciebie na profilu.

Może to być zdjęcie make-up’u, porada jak się ubrać, gdzie coś znaleźć, jak coś wybrać lub zrobić itd, itd. Tego chyba nie musimy Ci tłumaczyć?

Dodatkowo pamiętaj o tym, by opisać odpowiednio swoje zdjęcie i, tak jak pisałyśmy już we wcześniejszym artykule,  dodać odpowiednie hashtagi.

Hashtagi – to klucz do dotarcia do Twojej grupy odbiorców. Dlatego przyłóż się do ich przygotowania i opracowania pod kilku grup docelowych. Podkreślamy, że nie chodzi o to, żeby używać najbardziej popularnych hashtagów typu #lovekrowe. Ponieważ pomimo, że przyniosą Ci dużo jednorazowych polubień i być może podbudują Twoje ego, mogą totalnie zniszczyć Twój profil od strony biznesowej. Potrzebujesz obserwujących zainteresowanych Twoimi działaniami!

Warto też odwiedzać inne profile i zostawiać nie tylko polubienie, ale komentarz, który Cię wyróżni i sprawi, że zwrócisz uwagę osoby prowadzącej dany profil i innych, którzy śledzą ten profil. W ten sposób masz szansę na przekierowanie części ruchu do siebie.

O innych metodach powiększania ilość obserwujących możesz dowiedzieć się podczas Bezpłatnych Kobiecych Warsztatów Marketingowych – Jak promować się na Instagram dobrze – Edycha III sprawdź terminy.

     2. Budowanie relacji z obserwującymi

Przede wszystkim poprzez reakcje na komentarze. Zadawanie pytań i dostarczanie treści, na której im zależy.

Ale także np. poprzez konkursy, w których nagrodą będzie chociażby umieszczenie wybranych zdjęć na Twoim profilu Instagram. Lub też konkurs, w którym Twoim obserwujący na swoim profilu umieszczą zdjęcie lub video związane z Twoim produktem lub usługą, a przy okazji oznaczą Twój profil. W tym przypadku możesz zrobić repost takiego posta! W tym celu potrzebujesz pobrać dodatkową aplikację na telefon – np. Insta Repost for Instagram.

Pokazuj, co Cię wyróżnia wśród innych ludzi zajmujących się podobnymi tematami. Nie tylko bierz, ale dawaj. Czyli tak jak pisałyśmy wcześniej – odwiedzaj inne profile i reaguj na inne posty. Jak to robić w sposób zorganizowany opiszemy w kolejnym artykule i Instagram.

     3. Pamiętaj, że to Ty jesteś marką!

Najważniejsze to zadanie sobie pytania: Co ja chcę promować i dlaczego to promuję?

Aplikacje typu Inda Hash, są dużym ułatwieniem dla tych, którzy nie mają do zaoferowania np. wiedzy lub swoich produktów. Wartością w tym przypadku może być lifestyle, który zaczną obserwować inni.

Ale może to być też dodatkowe źródło dochodu dla tych, którzy mają swoje produkty i usługi. Dobierając odpowiednie kampanie, bez skazy na naszym wizerunku, możemy promować inne marki.

W jednym i w drugim przypadku, cały czas warto jednak pamiętać o tym, że to my jesteśmy marką.

Warto o nią dbać po to, aby być wiarygodną dla swoich odbiorców. Odbiorców, którzy nam ufają i są z nami dla nas. Dlatego zanim ochoczo zaczniesz promować jakąkolwiek kampanię zewnętrzną, zadaj sobie proste pytania:

Czy to jest zgodne z moimi wartościami?

Czy to jest powiązane z tym co robię?

Czy to może dać dodatkową wartość moim obserwującym?

Jak to wpływa na mój wizerunek?

No i najważniejsze:

Czy promowania kampanii zewnętrznej wspiera promocję tego, co mam do zaoferowania?

…np. szkoleń czy kursów. Chodzi o to, żeby nie odciągać uwagi od tego do czego sama chcesz kierować. Ponieważ dla osób, których głównym celem jest sprzedaż swoich produktów i usług, zatrzymanie uwagi na swoich kanałach jest najważniejsze. Tak – dajemy Ci delikatnie do zrozumienia, że nie potrzebujesz aplikacji do tego, aby zaprabiać na Instagramie. Ale napisałyśmy to, w razie, gdybyś miała wątpliwości.

Życzymy Ci dobrania mądrej strategii dla swojego konta na Instagramie.