Często sprawdzamy oferty pisane przez nasze klientki, zanim w ogóle pozwolimy im puścić je w świat i zrealizować kampanię sprzedażową.

Oferta, to coś w co się inwestuje, aby mieć z tego dobry zwrot.

Inwestuje się chociażby przez reklamę na FB.

Żeby więc nie stracić, oferta musi być dopracowana i w strategiczny sposób przedstawiona.

Dziś (jako kontynuacja wczorajszego wpisu) doprecyzujemy temat DOPRACOWANIA oferty pod kątem przygotowania i copywritingu.

A do tego wpisu zainspirował nas wczorajszy mail jednej z Was… (Sorry B. ?).

Oto najczęściej popełniane błędy przy pisaniu ofert:

BRAK OBIETNICY LUB PRZEDSTAWIENIE OBIETNICY ZBYT OGÓLNIE

„Dzięki temu szkoleniu zmienisz swoje życie”.

Fajosko, ale czy Ty wiesz, jakiej zmiany ja potrzebuję? Czy pomogłaś komuś wcześniej naprawdę coś zmienić? Kim Ty w ogóle jesteś? W dzisiejszych czasach każdy się zmienia, jak tego nie ruszę to i tak zmieni się samo.

Jeśli jesteś coachem, psychologiem, mentorem i sprzedajesz swoje doradztwo lub sesje, musisz ukierunkować swoją ofertę. Ukierunkowanie następuje przez przygotowanie obietnicy, którą możesz spełnić, jeśli ktoś w 100% wdroży Twoje wskazówki. Obietnica musi dotyczyć zawężonego tematu Twojej ekspertyzy. I musi być tak łopatologicznie sformułowana, aby odbiorca wiedział o co Ci chodzi i co to w ogóle jest. Ciężko będzie Ci sprzedać pewność siebie, zmianę, radość życia.

Zamiast tego sprawdź, czy Twoim odbiorcom nie potrzeba (i czy nie lepiej trafia do nich) np. treningu mentalnego pozwalającego na większą otwartość do podejmowania nowych wyzwań, takich jak częstsze przejmowanie zarządzania zespołem w pracy. To jest już bardziej konkretna obietnica.

Założę się, że trening mentalny, techniki zmiany nawyków myślowych, proces rozwojowy (itp.) łatwiej będzie sprzedać nawet Twojemu umysłowi. Będziesz w tym bardziej pewna siebie, niż w sprzedaży… powietrza.

SUGEROWANIE SIĘ OFERTAMI KONKURENCJI

Jeśli chcesz się porównywać, porównaj się do siebie z wczoraj. Porównując swoją ofertę do oferty konkurencji robisz sobie spore kuku. Musimy wyjaśniać?

Przecież nie wiesz, czy:
– konkurencja zbadała rynek i dobrze zna język swojego klienta
– jak długo działa na rynku
– jak wygląda całościowa strategia sprzedaży danej oferty oraz treści „przed” i „po” przedstawieniu oferty
– czy macie taką samą grupę docelową

Ponad to, sugerując się ofertami konkurencji:
– kradniesz sobie kreatywność i przestrzeń do otrzymania natchnienia
– wpadasz w błędne koło spekulacji
– marnujesz tony energii i czasu
– przestajesz wierzyć, że ktoś zapłaci Ci wysokie stawki za to, co oferujesz

Daj sobie możliwość stworzenia dobrej oferty dla siebie, na własnych warunkach, na podstawie znajomości Twoich odbiorców. Wyłącz strony konkurencji.

SPRZEDAŻ DO SZEROKIEJ GRUPY ODBIORCÓW

Masz dużo wiedzy i doświadczenia, które mogą pomóc innym. Więc co robisz? Chcesz wrzucić wszystko do jednego wielkiego wora, zalewając tą wiedzą kogokolwiek, kto od Ciebie kupi.

Jak to się skończy (a wiemy z doświadczenia…)?

Nikt nigdy nie przejdzie do końca Twojego kursu, nie mówiąc już o tym, że możesz zapomnieć o efektach tych klientów, którzy zainwestują.

To nic złego, mieć dużo wiedzy i doświadczenia. Jeszcze lepiej, jeśli się tę wiedzę stosuje na sobie.

Dobra, damy Ci tę podpowiedź…

Stwórz zawężone oferty z różnymi obietnicami, sprzedając ten sam kurs w różnych wariantach i rozszerzeniach. Ale… Jeśli dopiero zaczynasz, zacznij od najmniejszego puzzla i opakuj go w mniejszy produkt. Niech to będzie ten puzzel, który najbardziej czujesz i który zrealizujesz najszybciej.

Więcej o tym tylko w naszym programie Mentoringowym i na konsultacjach… (kontakt@embraceyourlife.pl)

POZOSTAWIENIE OBIEKCJI KLIENTA BEZ ODPOWIEDZI

Gdy ktoś wchodzi na opis Twojej oferty, na dzień dobry ma obiekcje – nieważne czy już Cię polubił, czy jeszcze musi się przekonać.

W świecie szkoleń wyróżnia się 5 obiekcji, na które trzeba odpowiedzieć między wierszami, w tekście.

Oto one:

1. Czy to działa?
2. Czy to zadziała dla mnie?
3. Dlaczego teraz?
4. Kim jesteś i dlaczego z Tobą?
5. Dlaczego tak drogo?

Te pytania są w głowie Twoich odbiorców, czy tego chcesz, czy nie. One po prostu wynikają z różnych przekonań dotyczących sprzedających i kupowania ogólnie. Jeśli sprytnie nie zawrzesz odpowiedzi pomiędzy wierszami, przed odpowiednie elementy oferty – nie uda Ci się „kupić” umysłu potencjalnego klienta.

PISANIE OFERTY, JAKBYŚ PISAŁA WYPRACOWANIE NA OCENĘ

Bardzo często osoby piszące swoje oferty dotyczące doradztwa albo szkoleń, zapominają, że po drugiej stronie będzie to czytać osoba, która ma swoje emocje i doświadczenia.

Zamiast więc pisać do ludzi i serc, wiele osób pisze, jakby chciała zdać jakiś sprawdzian. Sprawdzian ze znajomości sformułowań marketingowych.

Naprawdę uwielbiamy czytać takie oferty… Od razu widać, że po drugiej stronie siedziała wzorowa Małgosia (imię przypadkowe), która zawsze dostawała pochwały od Pani z polskiego.

Małgosia (serio, to imię tylko dla przykładu) tylko zbyt często nie pozwalała sobie na odczuwanie i rozumienie emocji drugiego człowieka.

Nie bądź, jak Małgosia ( ? już sobie wyobrażam, jak nam spada ilość lajków na Fanpage, każda Małgosia robi unfollow…). Nie pisz oferty, żeby dostać szóstkę, tylko żeby komuś pomóc zrozumieć, ludzkim językiem, w czym ty tak naprawdę pomagasz i na czym naprawdę dobrze się znasz.

BRAK DOPRECYZOWANIA PLANU SZKOLENIA

Każde szkolenie, nieważne w jakiej formie – musi mieć skrypt według którego będzie podążał podczas jego realizacji Twój klient (sam lub z Twoją pomocą i pod Twoim przewodnictwem). Jeśli nie przedstawisz jasnego planu działania ( i znowu – takim językiem, który rozumie klient), nie zyskasz zaufania i nie zbudujesz autorytetu. Pokaż, że wiesz co robisz i że każdy krok, w który zabierasz Twojego odbiorcę jest ważny, aby osiągnął on całościowy efekt.

Innymi słowy.

Opisz ścieżkę działania i korzyści (mini-obietnice) płynące z każdego nauczanego kroku w realizowanym szkoleniu.
Gdy zabraknie tego opisu, może się okazać, że odbiorca – tak samo, jak Ty podświadomie – spojrzy na całą ofertę jak na taką z serii „kolejny pseudo-coach”.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE TE WSKAZÓWKI POMOGĄ CI W DZIAŁANIU NAD TWOJĄ OFERTĄ SZKOLENIA.

Jeśli chcesz poznać schemat pisania ofert i pewne zasady, które przyspieszą Twoją pracę oraz pomogą Ci doprecyzować zakres oferty

zajrzyj TUTAJ 

Inspiracji w tworzeniu!

Honorata, Sylwia
Mentorki Marketingu i Zwiększania Sprzedaży Online, Inwestorki, Stare Dusze

DOŁĄCZ DO NASZEJ OTWARTEJ GRUPY NA FACEBOOKU
EMBRACE YOUR BUSINESS MAP
ABY OTRZYMYWAĆ JESZCZE WIĘCEJ
WARTOŚCIOWEJ WIEDZY