THINK OUT OF THE BOX… EEE… POWAŻNIE?!

Ok, skoro już tu jesteś to taka mała uwaga: zaczniesz dość intensywnie :). Tak, Ty. Dlaczego? Za chwilę się przekonasz 😉 ale spokojnie- oszczędzimy Ci biegania dziesięciu okrążeń wokół miasta 😉
Na pewno jako dziecko rozwiązywałaś wiele zagadek z łączeniem kropek i kółek tak, by w końcu utworzyły kontur domku, psa, czy kota. Ale czy próbowałaś kiedyś rozwiązać poniższą zagadkę?

Poniżej mamy 9 kropek, które uwaga- musisz połączyć ze sobą za pomocą 4 PROSTYCH linii, NIE ODRYWAJĄC przy tym długopisu, czy ołówka.

Weź kartkę, narysuj na niej 9 kropek w dokładnie takim samym układzie jak te poniżej i… do dzieła.

Jeśli wykonałaś zadanie i znasz rozwiązanie lub wykorzystałaś według Ciebie WSZYSTKIE MOŻLIWE pomysły na połączenie kropek lecz wciąż nie masz rozwiązania- przejdź dalej.

UWAGA– jeśli wykonywałaś tą zagadkę już kiedyś i znasz wynik, sprawdź, czy pamiętasz i spróbuj wykonać to zadanie.

W angielskim na to, co przed chwilą zrobiłaś, istnieje określenie „Think out of the box”, czyli myślenie poza schematem. Krótko mówiąc myślenie: kreatywne, swobodne, nieograniczone.

Określenie te użyte zostało po raz pierwszy w latach 70-tych przez psychologa J. P. Guilford, który pracował wówczas bardzo intensywnie nad analizą ludzkiej kreatywności i możliwościami naszego mózgu w tym zakresie. Przeprowadził on badanie, które właśnie wykonałaś. Mniej niż 20% z osób biorących udział w tym badaniu, potrafiło rozwiązać zagadkę.

Jaki obraz utworzył Ci się w głowie, gdy zobaczyłaś narysowane kropki?

Większość osób skłonnych jest przyznać (jak i ci, którzy brali udział w badaniu w latach 70tych), że ich wyobraźnię ograniczało pudełko lub kwadrat, w którego środku znajdują się kropki, a które trzeba połączyć tak, by poza te pudełko nie wyjść linią- dokładnie tak, jak przy kolorowance.

Ale hola hola, czy ktoś coś mówił o pudełku? Czy kropki faktycznie znajdują się pośrodku czegoś, pośrodku „pudelka”?

To „pudełko” nie istnieje!
Kropki są po prostu uszeregowane w pewnych odstępach, w przestrzeni, która jest tak naprawdę nieskończenie wielka.

ROZWIĄZANIE:

,

A może jeszcze wpadłaś na inne rozwiązanie- przy pomocy tylko 3 linii?

Gratulujemy! 😉

JEDNAK TO NIE KONIEC ROZWAŻAŃ NA TEMAT TZW. WYCHODZENIA POZA PUDEŁKO.

Po pewnym czasie, psychologowie Clarke A. Burnham i Kenneth G. Davis przeprowadzili badanie podobne do tego z lat 70tych, z tym że tym razem uczestnicy dokładnie wiedzieli, że rozwiązaniem są linie, które wychodzą poza „kwadrat”. Jak myślisz, ilu osobom tym razem udało się poprawnie połączyć kropki?

70,80,90%?

Cóż… zdecydowanie mniej…

25%

(z czego 5 % różnicy między obydwoma badaniami traktowane jest jako błąd pomiaru, czyli ostatecznie wychodzi, że około 20% badanych rozwiązało poprawnie zagadkę z kropkami)

Jaki z tego wniosek?

Związek między myśleniem nieszablonowym a kreatywnością po prostu NIE ISTNIEJE! Nie martw się więc, jeśli nie rozwiązałaś łamigłówki, bo to wcale nie oznacza, że nie myślisz kreatywnie lub nie potrafisz myśleć kreatywnie.

Mało tego…. kreatywności możesz się nauczyć i ćwiczyć!

PRZESTAŃ MYŚLEĆ O PUDEŁKU

Ale o jakim pudełku? No właśnie- to jest odpowiednie pytanie 😉

Myśląc sobie- nie myśl szablonowo, wyjdź poza schemat, opuść pudełko- Twój mózg rejestruje tylko słowa: myśl szablonowo/schemat/pudełko.

Skoro jest jakieś pudełko, to hm… ciekawe jak duże ono jest. Przecież, żeby się z niego wydostać muszę wiedzieć, jak wygląda jego środek i jak duża jest przestrzeń, gdzie są jego ściany i krawędzie- muszę to wybadać, bo inaczej przecież jak wyjdę z pudełka?

Ok, może i wybadasz, jak wielkie jest Twoje pudełko i w końcu znajdziesz rozwiązanie, jak się z niego wydostać, tylko ile czasu na to musisz poświęcić… to już sama możesz się domyślić. Czasu i nerwów…

Dlatego właśnie mówimy- NIGDY NIE MYŚL POZA PUDEŁKIEM.

Ok, poprawka:

Dlatego właśnie mówimy: MYŚL, TWÓRZ, REAGUJ, OTWÓRZ SWÓJ UMYSŁ I SERCE!

I to jest to, co powinnaś zapamiętać, wykuć i wyryć w sercu.

Bez pudełka- ono nie istnieje.

Jesteś wolna, Twoja dusza i każda komórka Twojego ciała również.

Brzmi to wszystko bardzo prosto do wykonania, jednak doskonale wiemy, że tak nie jest. Niestety, ale pewne szablony zachowań, czy myślenia są przekazywane nam przez rodziców, nauczycieli i innych, których spotykamy na naszej drodze życia. Chociażby: dziecko się rodzi, idzie do szkoły, potem do kolejnej szkoły, zdaje maturę, jak dobrze pójdzie, to idzie na studia, potem bierze ślub, zakłada rodzinę itd. Znasz to?
Nie mówimy, że to zła droga, ale pamiętaj, żeby słuchać tego, co Twoje serce i dusza mają Ci do powiedzenia- nie głosy innych ludzi, tylko Ty!
Wymaga to praktyki, medytacji, spędzania czasu ze sobą sam na sam, wykonywanie ćwiczeń- tak, kreatywność i otwieranie umysłu można ćwiczyć, na pewno to już wiesz, chociażby z poprzednich naszych artykułów.

Co więcej… nie znalazłaś się tu przypadkowo. Masz ważne zadanie do wykonania w tym życiu, więc zadbaj o siebie i z odwagą realizuj swoje marzenia.

Twórczego tygodnia Kochane!

DOŁĄCZ DO NASZEJ OTWARTEJ GRUPY NA FACEBOOKU
EMBRACE YOUR BUSINESS MAP
ABY OTRZYMYWAĆ JESZCZE WIĘCEJ
WARTOŚCIOWEJ WIEDZY

 

DOŁĄCZAM DO GRUPY
2018-05-07T22:32:49+00:00

Nie krępuj się, dodaj KOMENTARZ

BEZPŁATNA SERIA VIDEO DOSTĘPNA
DO 4 LISTOPADA!

Warsztat online dla osób przedsiębiorczych, które wierzą, że poza 5-cioma zmysłami istnieje znacznie większy świat, rządzony prawami natury – i są otwarte zgłębiać jego tajemnice.

Loading...